חיפוש       
חדשות
נשיאים ממלאי תפקידים הכנס השנתי פרסומי האגודה קשר בינלאומי פרסים לזכרם
כניסה לחברי האגודה
שם משתמש:
סיסמא:
שכחתי סיסמא הרשמה לאתר
עמוד הבית  > לזכרם
לזכרם

 פרופ' רבקה בר יוסף  

דברי הספד מאת פרופ' מיכאל שלו:

פרופסור רבקה בר יוסף, חוקרת פורצת דרך והאשה הראשונה שעמדה בראש המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה.
 
פגשתי את רבקה לראשונה בקיץ 1970, כשהייתה ראשת מחלקה חדשה וקבלה אותי כתלמיד מ.א. במחלקה (זכות גדולה, שמסיבות אישיות לא מימשתי). לא הייתי ער אז למשמעות של כניסתה של רבקה לתפקיד. למעשה, שמואל נוח איזנשטדט האגדי, שהחזיק בתפקיד ראש החוג במהלך שני עשורים שלמים, העביר את השרביט דווקא לאישיות המוכרת פחות בין תלמידיו ותלמידותיו, ודווקא לאשה. לא זו בלבד, אלא שלרבקה היה סדר יום מחקרי שהיה שונה מזה של כל עמיתיה במחלקה באותה תקופה, והתמקד במשפחה, עבודה, רווחה ואי שוויון מגדרי. רבקה נמשכה לחקר נושאים אקטואליים ושאפה לפתח ידע יישומי. פעילותה הייתה תכליתית ולא רק אינטלקטואלית.
 
בולטות בהקשר הזה שתיים מפעולותיה של רבקה: האחת, פועלה של רבקה כראשת ועדה ציבורית שהביאה לראשונה לישראל תכנית אוניברסלית לביטוח אבטלה. תכנית זו הייתה בעלת חשיבות אדירה לשכבות המקופחות ולפועלים פשוטים, ועמדה בניגוד לסדר היום של תנועת העבודה הסוציאליסטית לכאורה, שהתנגדה לביטוח אבטלה אוניברסלי מאז ימי היישוב. הפעולה השניה היא זו שהביא אותי ואת עמיתי וחברי היקר, בועז שמיר ז"ל, לקבלת משרות כמרצים באוניברסיטה העברית. בעזרת מימון עצמאי שגייסה מקרן ברטלסמן הגרמנית, הקימה רבקה מכון לחקר עבודה ורווחה שקידם מחקר נרחב בתחום זה שלא זכה עד אז לתשומת לב משמעותית בסוציולוגיה הישראלית. 
 
בין כותלי האקדמיה הישראלית יש עדיין אנשים כמוני, שמכירים מקרוב את עבודתה ואישיותה של רבקה ואבלים על פטירתה. לעומת זאת ובאופן טבעי, עם חילופי הדורות, תרומתה המשמעותית של רבקה לסוציולוגיה בישראל ובעולם, ולמחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית כבר אינם מוכרים לרוב חברות וחברי קהילת המחלקה או מעבר לה בעולם הסוציולוגי הישראלי. לכן אני מבקש לתקן טעות נפוצה: כיום שמה של רבקה זכור בעיקר בזכות מאמר שהיא פרסמה ב-1968 אודות קליטת עלייה בישראל. באופן פורמלי, המאמר אימץ את הפרספקטיבה הפונקציונליסטית שהייתה מזוהה עם המנטור שלה, ש"נ איזנשטדט. המאמר אף המשיג את שילוב המהגרים בחברה הקולטת כתהליך של “desocialization and resocialization”. עד היום, רבים, שלא ממש קראו את המאמר, תופסים ביטוי זה כשיקוף של יחס מתנשא לעולים לישראל. בפועל, המסר של המחברת היה שונה לגמרי, ובישר דווקא גל חדש של חשיבה ביקורתית שהתפתח מאוחר יותר בעולם ולא רק בישראל. במאמר טענה רבקה ש:
 
"Absorption is not a well ordered temporal sequence of phases of adjustment, but a fluid exchange between the immigrant and the society.”
בהכירה בהשפעה ההדדית של המהגרים על החברה ושל החברה על המהגרים, סללה רבקה את הדרך למחקרים הבוחנים מהגרים כבעלי תרומה ממשית לפיתוח החברה ולא רק כסמוכים על שולחנה.
 
והערה אחרונה ואישית יותר. רבקה הייתה אדם מלא חיים ותוסס. היא התעקשה לעסוק בנושאים שנראו לה משמעותיים לחברה האנושית שסבבה אותה. בשבילה היה חשוב יותר לקדם ידע רלבנטי וליצור עובדות מוסדיות, מאשר לשחק את משחקי הסטטוס של האקדמיה. גם בשל כך היא תחסר לנו.
יהי זכרה ברוך.


 ד"ר דלילה אמיר (1930-2021) 

דלילה אמיר (2021-1930)

הקהילה הסוציולוגית בישראל, ובראשה האגודה הסוציולוגית הישראלית, אבלה על פטירתה של ד"ר דלילה אמיר (1930-2021), מייסדת ומובילת הפמיניזם הסוציולוגי בישראל. אנו משתתפים בצער המשפחה. יהא זכרה ברוך.
ד"ר דלילה אמיר היתה חוקרת גוף ובריאות נשים. החלה ללמד בחוג לסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב ב-1986 וב-1988 לימדה את הסמינר 'פרספקטיבה פמיניסטית לבעיות חברתיות'. בשנת 1990 יזמה את הקמתו של הכנס האקדמי הפמיניסטי הראשון בישראל. היא עמדה בראש החוג ללימודי נשים באוניברסיטת תל אביב מ-1988 עד 1995.
ד"ר אמיר הקימה את פורום ,׳יום שישי׳, שבו פעם בחודש התקיימו הרצאה או דיון בנושא נשים ומגדר, והם היו פתוחים לציבור הרחב. כמו כן, היא ייסדה סדרת הרצאות פומביות שעסקו בנשים, למשל: נשים בתיאטרון, נשים בפקידות הציבורית ועוד. הייתה נשואה לפרופסור מנחם אמיר, חתן פרס ישראל לקרימינולוגיה שהלך לעולמו ב-2015.

 ד"ר יעל אנוך 

ד"ר יעל אנוך, מי שהקימה את לימודי הסוציולוגיה באוניברסיטה הפתוחה וכיהנה בעבר בהנהלת האגודה, הלכה לעולמה בגיל 80.

ד"ר אנוך הגיעה לישראל מדנמרק בשנות ה-50 של המאה העשרים, שם למדה להיות מורה. בישראל סיימה תואר ראשון, שני, ושלישי בסוציולוגיה, באוניברסיטת תל-אביב . הייתה הראשונה שסיימה תואר מוסמך וכתבה דוקטורט במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת תל-אביב (בהדרכת פרופ' רינה שפירא ופרופ' שמעון שפירו ). בשנת 1981 , לאחר סיום הדוקטורט, התמנתה לחברת הסגל הראשונה בתחום הסוציולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, שם עבדה עד פרישתה לגמלאות ב-2006. בתפקידה זה השפיעה לא מעט על הוראת הסוציולוגיה בישראל. זאת בעיקר דרך כתיבת הקורס "מבוא לסוציולוגיה", במסגרתו תורגמו לעברית ספרי מבוא שאומצו בחוגים בכל האוניברסיטאות ואף בבתי ספר תיכוניים, אך גם קורסים על החברה הישראלית, ריבוד ועוד. כחוקרת, פרסמה במהלך השנים מאמרים בנושאים שונים, בהם תהליכי הכשרה של עובדים סוציאליים, אתניות, הוראה מרחוק, תיירות, טיולי תרמילאים,  ועוד (כתבו: פנחס שטרן ומוטי רגב).

 

ד"ר מרי תותרי

האגודה הסוציולוגית הישראלית מרכינה ראש על לכתה הפתאומי של ד"ר מרי תותרי, חברת הנהלת האגודה הסוציולוגית הישראלית. בכנס ה-50 של האגודה הסוציולוגית יתקיים מושב לזכרה אשר יעסוק במחקריה על החברה הפלשתינית.

 פרופ' משה ליסק 1928-2018

האגודה הסוציולוגית הישראלית מרכינה ראש בצער על לכתו של פרופ' משה ליסק, מחשובי החוקרים של החברה בישראל.

מחקריו הוסיפו נדבך חשוב לחקר החברה בישראל ופרסומיו מציגים את פניו הרבים של המחקר הסוציולוגי אודות ישראל.

יהי זכרו ברוך!

 
זיגמונד באומן 1925-2017
 האגודה הסוציולוגית הישראלית והקהילה הסוציולוגית בישראל בכללה מרכינות ראש בצער על פטירתו של פרופסור זיגמונד באומן (2017-1925), מחשובי הסוציולוגים בזמננו. באומן, יליד פולין, שהה בישראל בשנות השישים המאוחרות ולימד באוניברסטת חיפה ובאוניברסיטת תל אביב, ויש לו משפחה קרובה בישראל. את העשורים האחרונים בילה באוניברסיטת לידס, אנגליה. הוא היה אורח הכבוד של הכנס השנתי של האגודה הסוציולוגית הישראלית, שנערך במרכז האקדמי רופין בשנת 2013. הידיעון הבא של האגודה יקדיש מקום להנצחת האיש ותורתו.

    

 האגודה הסוציולוגית הישראלית מרכינה ראש באבל כבד על שנקטף מאיתנו בשיא חייו ויצירתו מיכאל פייגה, עמית, חבר וחוקר מזהיר של התרבות בישראל. ליבנו בשעה זו עם משפחתו ועם משפחות הקורבנות האחרים של פיגוע הטרור בתל אביב. אנו מאחלים החלמה לפצועים. אורי רם, נשיא האגודה מודעת אבל 08/06/2016

 האגודה מתאבלת על לכתה בטרם עת של חוקרת דגולה, ראש ענף מחקר בצה"ל וסוציולוגית בנשמתה. סא"ל במיל' יהודית שר.

האגודה הסוציולוגית הישראלית מביעה צער עמוק על פטירתו של פרופ' מנחם רוזנר ז"ל, הנשיא השמיני של האגודה , שהלך לעולמו  ב-1.10.2013
תנחומים לחוג לסוציולוגיה ולמכון  לחקר הקיבוץ באוניברסיטת חיפה ולמשפחתו.

האגודה הסוציולוגית הישראלית מביעה צער עמוק על פטירתו של פרופ' סטנלי כהן (אמריטוס) ז"ל.

פרופ'סטנלי כהן נולד ביוהנסבורג שבדרום אפריקה ב-1942 שם גדל ושם למד סוציולוגיה ועבודה סוציאלית באוניברסיטת וויטוואטרסראנד. את לימודיו לתואר שלישי  עשה ב- LSE החל ב-1963. מ-1967 הוא הרצה באוניברסיטת דורהם וב-1972 מונה כפרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטת אקסטר.

ב-1980 עלו הוא ומשפחתו ארצה כשהוא השתלב במכון לקרימינולוגיה של האוניברסיטה העברית ואף שירת כמנהלו. ב- 1996 הוא נענה להצעה לעבור למחלקה לסוציולוגיה של ה- LSE ובה היה חבר עד לפרישתו לגמלאות.

ב-1998 הוא נבחר כחבר לאקדמיה הבריטית. פרופ' כהן זכה בפרסים יוקרתיים אשר שיקפו את הכבוד וההערכה הרבים לה זכתה עבודתו. מחקריו שילבו את הסוציולוגיה והקרימינולוגיה ונגעו בכמה תחומים. פרופ' כהן פיתח את המושג והתיאוריה של הפאניקה המוסרית, ניתח מערכות חברתיות של פיקוח חברתי, חקר את האופנים בהם מוצגת העבריינות בתקשורת, והעלה שאלות על מקומו על האדם בחברה.

בשנותיו היותר מאוחרות היה פרופ' כהן שקוע בשאלות ומשמעויות של זכויות אדם.

פרופ' כהן נפטר בגיל 71, ב-7 לינואר 2013 לאחר מאבק קשה וממושך בכמה מחלות.

האגודה הסוציולוגית הישראלית מביעה צער עמוק על פטירתו של פרופ' שמואל נח אייזנשטדט ז"ל, שהיה נשיאה הראשון של האגודה הסוציולוגית הישראלית. פרופ' אייזנשטדט נפטר ב- 2 בספטמבר 2010. יהיה זכרו ברוך והאגודה מביעה תנחומיה למשפחתו.

להלן הודעה על פטירתו:

SN Eisenstadt – Obituary NoteProfessor Shmuel Noah Eisenstadt (1923-2010) passed away earlier today, September 2nd 2010. Prof. Eisenstadt was the Rose Isaacs Professor Emeritus of Sociology at the Hebrew University of Jerusalem, where he served as a faculty member since 1946. He was chair of the department of sociology for 20 years (1949-1969), Dean of the Social Science Faculty (1966-9), and served in many Hebrew University roles and duties until his retirement in 1983. He is the founder of Israeli sociology and the most prolific sociologist in Israel – having authored dozens of books and hundreds of papers. His name – and his studies – are well known throughout the academic world, and his academic prestige was echoed in appreciation in non-academic forums as well. He was active in advising governmental offices and think tanks, and served as a facilitator for many important intellectual coalitions.

Prof. Eisenstadt was jokingly called by his younger colleagues here as “the living incarnation of Max Weber.” Like the great German master of historical sociology, Eisenstadt tackled the problems of modernity and historical diversity. He crystallized our understanding of the origins of modernity and the Axial Age, and developed a productive line of scholarship around his idea of “multiple modernities.” He was interested in traditions and their constant re-interpretations; in collective identities and the transformations of states; in globalization and primordiality. He was always on top of every field he dwelled in, and was updated about forthcoming books well ahead of libraries.

During his long career, Prof. Eisenstadt was a great ambassador of the Hebrew University of Jerusalem. He served as a visiting professor at numerous universities, including Harvard, Stanford, MIT, Chicago, Michigan, Washington, Oslo, Zurich, Vienna, and Hong Kong. He was a Fellow at the Center of Advanced Studies in Behavioral Sciences and the Netherlands Institute of Advanced Studies. As of 1967, Prof. Eisenstadt was a Senior Research Fellow at the Van Leer Institute in Jerusalem.

Prof. Eisenstadt had many colleagues worldwide, and he was invited to sit in the most prestigious academies and associations. Prof. Eisenstadt was a member of the Israeli Academy of Sciences and Humanities, Foreign Honorary Fellow of the American Academy of Arts and Sciences, Foreign Member of the American Philosophical Society, Foreign Associate of the National Academy of Sciences, Honorary Foreign Research Fellow at the Institute of Sociology of the Chinese Academy of Social Sciences, and Honorary Fellow of the London School of Economics and Political Sciences.

Prof. Eisenstadt is recipient of honorary doctoral degree in Political Science from the University of Helsinki; Doctor of law, honoris causa of the Hebrew Union College, the Jewish Institute of Religion; honorary doctorate, Duke University; doctor of laws, honoris causa, Harvard University; honorary doctoral degree of Tel Aviv University; Honorary Doctor, Central European University, Budapest; and Honorary Doctor, University of Warsaw.

Prof. Eisenstadt is also recipient of many awards, among them the International Balzan Prize in Sociology, the McIver award of the American Sociological Association, Amalfi Prize for Sociology and Social Sciences, the Israel Prize and the Rotshchild Prize in Social Sciences, Max Planck Research Award, Ambassador of Cultural Dialogue Award, Polish Asia Pacific Council, Warsaw; EMET Foundation Prize in Sociology – and most recently of The Holberg International Memorial Prize.

Prof. Eisenstadt was a great teacher and his many students remember him with owe. He commanded many languages and was an astounding fast reader and a penetrative listener. He had an astounding memory – straddling across wide literatures in history, anthropology, law, political science, anthropology and even economics. His sense of humor and self-cynicism were unique and he never failed to enjoy a good meal peppered with intellectual discussions. He supported many young scholars on their careers, opening up his immense home library to those who could not find what they needed elsewhere. He advised and encouraged Israeli doctoral students to travel abroad, and supported their applications to top universities worldwide.

Prof. Eisenstadt was active and in full capacity to his last day. Two weeks ago, upon my last visit to his house, he was sitting to his table, writing, as always. As he told me, “if you get used to work, you can never quit.” He never did, indeed. Just two weeks before his death he was happy to see two new books published. And only two days ago he asked me whether he should write a recommendation letter for a candidate to our department in Hebrew or English. SN often joked about his death. He maintained that spirit to his very last words to his family this morning. This is a good way to remember him: An Intellectual giant with a human friendly smile.

 

 

  

Prof. Gad Yair

The Louis and Ann Wolens Chair in Educational Research

Chair, Department of Sociology & Anthropology

The Hebrew University of Jerusalem

www.coolcite.com/user/1227

 voice: 972-25883333

fax: 972-25324339

msyairg@mscc.huji.ac.il

Recent Publications: Pierre Bourdieu: The Last Musketeer of the French Revolution (2009)

The Golem in German Social Theory  by Gad Yair and Michaella Soyer (2008)

  האגודה הסוציולוגית הישראלית מביעה צער עמוק על פטירתו של זאב סוקר ז"ל סוציולוג, בעל תואר שני (מ.א. בסוציולוגיה ) . זאב כתב את עבודת המ.א. שלו אצל פרופ' עמנואל מרכס באוניברסיטת ת"א. עבד באוניברסיטה הפתוחה מאז שנת 1987 ,והיה מרכז הוראה בכמה קורסים : סוציאליזציה, החברה הקיבוצית , תיאוריות סוציולוגיות קלאסיות, תיאוריות סוציולוגיות בנות זמננו. הוא נפטר באופן פתאומי , ב- 10 לנובמבר 2009, על שולחן עבודתו באו"פ. יהיה זכרו ברוך והאגודה מביעה תנחומיה למשפחתו.

 האגודה הסוציולוגית הישראלית מביעה צער עמוק על פטירתה של גלית סעדה אופיר ז"ל , עמיתת קרן איסף, לדוקטורט ולפוסט-דוקטורט, בוגרת התוכנית לפעילי ציבור  באוניברסיטה העברית ובוגרת תואר שלישי במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית. יהיה זכרה ברוך ומביעה תנחומיה למשפחתה.

 האגודה הסוציולוגית הישראלית מביעה צער עמוק על פטירתה של ברנדה דנט ז"ל, פרופסור אמריטוס לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית, חוקרת מובילה של שפה, תרבות ותקשורת מודפסת ומקוונת. יהיה זכרה ברוך ומביעה תנחומיה למשפחתה. לדף הבית של ברנדה ז"ל לחץ/י כאן

 האגודה הסוציולוגית הישראלית מביעה צער עמוק על פטירתו של ג'ראלד קרומר ז"ל לדברים לזכרו לחץ כאן

 האגודה הסוציולוגית הישראלית מביעה צער עמוק על פטירתו של ברוך קימרלינג ז"ל . מגדולי הסוציולוגים בישראל, פרופסור באוניברסיטה העברית בירושלים ומביעה תנחומיה למשפחתו. מדברי פרופ' זלי גורביץ', ראש החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה בירושלים: "פרופ' קימרלינג היה מהסוציולוגים היותר ביקורתיים, שניסה לערער על אמיתות הנחשבות מובנות מאליהן. הוא הטיל ספק באמיתות הציונות, למרות שאני חושב שהייתה לו זיקה חזקה מאוד לארץ. כמו כן הוא היה איש בעל הומור. הוא לימד, למרות המגבלות הפיזיות, למרות שלא היה לו קל לדבר. יש לו תלמידים-מעריצים, שהלכו איתו לאורך כל הדרך. הוא משאיר אחריו חלל גדול, גם בחוג, גם באוניברסיטה וגם בסוציולוגיה הישראלית. באחרונה הוא סיים - תוך כדי המחלה - ספר אוטוביוגרפי שלא יצא לאור עדיין". לדברים שנכתבו על ידי פרופ' אליה זוריק וד"ר מיכאל שלו לזכרו של פרופ' ברוך קימרלינג ז"ל במידעון האגודה, גליון 36, יוני 2007 לחץ כאן

 האגודה הסוציולוגית הישראלית מביעה צער עמוק על פטירתו של  עוזר שילד ז"ל . פרופסור אמריטוס לסוציולוגיה ולפסיכולוגיה ומביעה תנחומיה למשפחתו. לדברים שנכתבו על ידי ד"ר ניצה דוידוביץ לזכרו של פרופ' עוזר שילד במידעון האגודה, גליון 37, דצמבר 2007 לחץ כאן

 האגודה הסוציולוגית הישראלית מביעה צער עמוק על פטירתו של פרופסור צ'ארלס טילי ז"ל . פרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטת קולומביה ומביעה תנחומיה למשפחתו. להודעה ודברים שנכתבו על ידי נשיא אוניברסיטת קולומביה לחץ כאן 

עמוד הבית
האגודה הסוציולוגית הישראלית כתובת: המכללה האקדמית תל אביב יפו רחוב רבנו ירוחם ת.ד. 8401 יפו 61083; דואל: liorsabach@israel-sociology.com
האתר נבנה ע"י  מונסייט פתרונות מחשוב - 2006 כל הזכויות שמורות לאגודה הסוציולוגית הישראלית